ebec

The European BEST Engineering Competition (EBEC)

Mühendislik yarışmaları, öğrenci gruplarının teknik, sosyal ve iletişim becerilerini belirli bir görevi yerine getirmek için kullandıkları etkinliklerdir. Bu yarışmalarda belirli şartlar altında (zaman, durum, materyaller, vb.) öğrenciler; performans, maliyet ve inovasyon açısından en uygun çözümü sunmak için yarışırlar. EBEC için iki farklı kategori vardır:

– Takım Tasarımı


– Vaka Analizi

Yarışmacılar yukarıdaki kategorilerde verilen problemi, herhangi bir hazırlık süreci olmadan çözer veya tasarımını gerçekleştirirler.

İTÜ BEST Mühendislik Yarışması (EBEC İstanbul), EBEC projesinin Avrupa’nın 88 üniversitesinde düzenlenen diğer yarışmalar gibi yerel aşamada yapılan başlangıç ayağıdır. Yarışma iki bölümden oluşmaktadır, bunlar vaka analizi ve takım tasarımıdır. Yarışmacılar birey olarak değil takım olarak katılırlar ve bu takımlar dört kişiden oluşur. İTÜ ayağındaki katılımcılar İTÜ öğrencisi olmak zorundadır.

EBEC iki aşamadan oluşmaktadır, yerel aşamada başarı gösteren takımlar bir sonraki aşama olan Türkiye Mühendislik Yarışması’na katılma hakkı kazanır, Türkiye ayağında ise ODTÜ, YTÜ, Ege, Boğaziçi ve Süleyman Demirel üniversitelerinde gerçekleşen mühendislik yarışmaları birincilerinin katıldığı EBEC Turkey adlı yarışma düzenlenir,