BEST Courses

BEST Courses(BEST Kursları), BEST'in external eventlerinden biridir. Bir başka deyişle, üniversitesinde BEST kulübü bulunan herkes bu etkinliklere motivasyon mektubu yazıp katılabilir, başvuran kişinin BEST üyesi olup olmaması önemli değildir.

Bu etkinliklerde katılımcılar, üniversitenin öğretim görevlileri veya şirketlerden uzmanlar tarafından verilen derslere katılırlar. Kurs sonunda öğrenciler, katılımcıların başarısını değerlendirmek için hazırlanmış bir sınava girerler.

Lokal BEST Grupları'nın düzenlediği kurslar üç büyük grupta incelenebilir:

BEST Course on Technology- Teknoloji üzerine BEST Kursu

BEST Course on Career Related Skills - Kariyer Alakalı Yetenekler üzerine BEST Kursu

BEST Course on Applied Engineering - Uygulamalı Mühendislik üzerine BEST Kursu

Teknoloji üzerine BEST Kursu, katılımcının modern teknoloji alanındaki son uygulamalar ve bulgular hakkında mesleki bilgisini arttırmaya yöneliktir

Kariyerle İlgili Beceriler Üzerine BEST Kursu, kişisel beceriler, stres yönetimi ve iletişim becerileri, pazarlama, ekonomi, proje ve organizasyon yönetimi ve benzeri becerileri geliştiren teknolojik olmayan konular hakkındaki kurslardır.

Uygulamalı Mühendislik üzerine BEST Kursu'nda ise katılımcılar teorik bilgileri uygulamaya koyarlar. Farklı ekiplerde çalışırlar ve belirli zamanda görevleri sınırlı kaynaklarla çözerler ve sonunda çözümlerini sunarlar.

Bu kurslara katılmak isteyen birisi bir dönemde 3 farklı kursa başvuru yapabilir. Kursları yakından incelemek için:


Kurslar & Başvuru

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır ?

Motivasyon mektubu, BEST hayatınızı en derinden etkileyen etkenlerden biri olacaktır. BEST içerisinde katılacağınız her türlü etkinlik sürecinde mutlaka motivasyon mektubu yazmanız gerekecek. Bu nedenle iyi bir motivasyon mektubu yazarı olmanız her zaman önemli bir faktör olacaktır.


Ne Yazmalı ?


Başlamadan önce kesinlikle başvuracağınız etkinlik hakkında bulabildiğiniz her bilgiyi edinin. Örneğin, daha önce o LBG'nin etkinliğine katılmış üyelerle iletişime geçebilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
Bir motivasyon mektubunda sizden beklenilen en önemli iki nokta:
Kendinizi tanıtın: Kimsiniz, ne yapıyorsunuz, hobileriniz neler, hangi dilleri biliyorsunuz? Aklınıza ne gelirse. Neden bu etkinliği istediğinizi, neler bildiğinizi, ne katabileceğinizi anlatın.
Başvuracağınız etkinliğe göre yazmanız gereken ve üstünde durmanız gereken noktalar farklılık gösterecektir. BEST yani Vivaldi kursu başvurusu için yaratıcılığınızı, konuya ilginizi ve eğlenceli kişiliğinizi göstermeniz sizi öne geçirecektir.

Genel Tavsiyeler


- Motivasyon mektubu yazımının belli bir şablona oturtmak zorunda değilsiniz. Örnek vermek gerekirse İspanya’daki bir yaz kursuna başvururken motivasyon mektubunuzu oranın kültürüyle ilgilendiğiniz belirten İspanyol yemekleri, atasözleri gibi öğeler kullanabilirsiniz.
- Motivasyon mektuplarınız sizin gibi öğrenciler okuyacak, bu nedenle resmi bir dil kullanmaktan kaçının.
- Motivasyon mektubu CV değildir, gittiğiniz okulların ve derslerin bir önemi yok.
- Kesinlikle mentorunuzdan destek alın! Örnek motivasyon mektuplarını inceleyin ve yazdığınız motivasyon mektubunu kesinlikle okutup geri dönüşler alın. Not : Sadece mentorunuzdan geri dönüşler almak zorunda değilsiniz, ilgili olduğunuzu gören her BEST Istanbul üyesi sizlere yardım etmek isteyecektir.
- Örnek aldığınız yerlerden kopyala yapıştır yapmamaya özen gösterin.
- İstisnalar mevcut olmakla birlikte motivasyon mektubunuzu 1 sayfa civarında yazmanız yeterlidir. Kısa yazmanız yeterince önemsemediğiniz izlenimi yaratabilirken, çok uzun yazmanız ise okuyucuları sıkabilir.
- İşi son dakikaya bırakmayın. Son dakika başvurunuzu yazmak ve göndermek tahmin edersiniz ki risklidir ve kabul edilme şansınızı fazlasıyla düşürür.